سوالی ساده که آگهی از پاسخ صحیح آن می تواند پنجره های تازه ای به روی کسب و کارمان باز کند.

زمانی نه چندان دور، کسب و تجارت بخش غالب جامعه ایرانی در بازارها و حجره ها و مغازه ها در جریان بود و مشتریان با مراجعه به بازار گشت و گذاری طولانی داشته و پس از بررسی اجناس و مقایسه قیمت هایی که از سوی هر فروشنده می توانست متفاوت هم باشد، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود می کرد. اما حالا خرید و فروش رنگ و بوی دیگری پیدا کرده است. فروشگاه ها و بازارها نیز همینطور!

زندگی پرهیاهو، شهرهای پرجمعیت، ترافیک سنگین، آلودگی هوا و ازهمه مهمتر تحول زندگی از دوره سنتی گذشته به دوره مدرن و عصر ماشین و کامپیوترها  باعث شده اند تا راه گریزی از دیجیتالیزه شدن تمامی فرآیندهای زندگی امروزی نباشد. اما سوال این است که در این دنیای شلوغ و متراکم چطور باید محصول و خدماتمان را معرفی کنیم/ چگونه باید مشتریان مان را پیدا کنیم و محصولات مان را به آنها معرفی کنیم؟ چطور می توان در میان صدها و هزاران رقیب جدی و سختکوش، دوام آورد و به فکر موفقیت در فروش و پیشرفت شغلی بود؟


بدون شک یکی از اصلی ترین و مهم ترین راهکارها، استفاده از وب سایت است. وب سایتی که می تواند با معرفی کامل امکانات و توانمندی های ما و خدمتی که ارائه می دهیم، رفته رفته به یک بنگاه اقتصادی سودآور تبدیل شده و به ما اجازه و ظرفیت دیده شدن و رقابت با سایر همکاران مان را بدهد.


با افزایش تعداد کاربران شبکه اینترنت که از سهل الوصول ترین ابزارها مانند لپتاپ و تلفن های همراه برای رصد سایتها بهره می برند، تعاملات اینترنتی نظیر ارتباطات و خرید و فروش نیز روند افزایشی چشمگیری داشته است. هدف گیری های طراحی سایت تأثیر بسیار زیادی در اتخاذ تصمیمات مربوط به خرید و فروش و تعاملات تجاری در کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارد به طوری که روزانه میلیون ها دلار در فضای آنلاین تبادل شده و تراکنش های مالی وبسایتهای موفق شاید دور از تصور ما باشد. وبسایت شما درحقیقت مهم ترین نمای فعالیت اقتصادی تان در فضای اینترنت و بازار خرید و فروش است.

برای داشتن یک وبسایت خوب و کارامد باید ابتدا استراتژی مشخص و هدفمندی داشته باشید. از خط مشی حرکت وبسایت در حوزه های بازاریابی، فروش، خدمات پس از فروش گرفته تا جزییاتی مانند انتخاب نوع طراحی، لوگو و نمایش المان های برند، انتخاب رنگ و فونت و سبک طراحی و همه زوایای زیبایی شناسانه در طراحی وبسایت.


درواقع می توان گفت یک وبسایت خوب، نه تنها هزینه کرد تبلیغاتی نیست که یک سرمایه گذاری هوشمندانه و هدفمند است برای دستیابی به بازارهای جدید پیش رو.


یک نکته مهم این است که اگر طراحی سایت شما جذاب و کاربردی نباشد، ممکن است که کاربران و بازدیدکنندگان را در یک چشم به هم زدن به سایت رقبای شما هدایت کند. در واقع با طراحی بد یک وب سایت، بازدیدکنندگان وادار به ترک وب سایت و هدایت به سمت رقبایمان کرده ایم.

در طراحی وبسایت مواردی را باید الزاما رعالیت کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود. مواردی همچون:

برنامه نویسی استاندارد و کدنویسی بر اساس استانداردهای گوگل که متناسب با موتور های جستجو تعیین می شود (سئو).

تهیه و تدوین محتوای مناسب و کاربردی

استفاده از قالب های گرافیکی جذاب و نوآورانه جهت برقراری هرچه بهتر ارتباط با مشتریان و کاربران.

تعامل دوسویه با مخاطبان و درگیر نمودن آنها در محتوای مندرج در وبسایت و اخذ نظرات آنها.

شفافیت و صداقت در اطلاعات منعکس شده و ایجاد صمیمیت در مخاطب.

بروزرسانی و حفظ پویایی وبسایت در طول زمان فعالیت.

پشتیبانی و همراهی کاربران برای حل مشکلات احتمالی آنها.

امکان استفاده از راه های ارتباطی برای مشتریان و اطلاع رسانی این راه ها در بخشی مشخص شده.

واکنشگرا یا ریپانسیو بودن سایت که به معنی نمایش صحیح سایت در دستگاه ها و صفحه نمایش های مختلف است (مانند تلفن همراه، مانیتور کوچک و بزرگ و ...).

درمجموع می توان اینچنین گفت که یک وبسایت مناسب و منطبق بر قواعد استاندارد و بروز می تواند سکوی پرتابی باشد برای ورود به دنیای بی حد و مرز تجارت و درآمدزایی و کسب موفقیت های بیشتر.

سایت ساز کاج با برخورداری از تمامی استانداردهای اشاره شده در این مقاله، سعی دارد در کنار هزینه ناچیز و کاملا اقتصادی در قالب بسته های متنوع خدمات راه اندازی سایت اینترنتی، بستری فراهم کند تا در سالی که به نام حمایت از تولید کالای ایرانی نیز مزین شده است، به نوعی حامی و پشتیبان هموطنان در این مسیر بوده و خود را در کنار صاحبان مشاغل و کسب و کارهای کوچک و بزرگ و کارآفرینان امروز و آینده کشورمان قرار دهد.