هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ. لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد. بسیاری از عکاسان، طراحان گرافیک و ... هم وبلاگ های بسیار پرطرفداری دارند.

مقدمه ای بر وبلاگ نویسی
 وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند و افکار، عقاید،  اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند. از آنجایی که وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آن را یک نشریه اینترنتی شخصی هم دانست و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر گذاشته و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.
 وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است. هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی قرار داده اند.

تاریخچه ی وبلاگ نویسی
 گرچه وبلاگ نویسی در دنیا قبل از سال 2000 میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگ نویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. در ایران هم این موضوع بر می گردد به بیست و سوم خرداد 1381 که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد. البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال 1386 این دامنه به سرقت رفت و هم اکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است.
 پدیده ی وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا هم اکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است. در ضمن هم اکنون که این مطلب را مینویسیم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگ نویس دنیا هستیم.
 
 برای وبلاگ نویسی چه ملزوماتی نیاز است؟
 از آنجا که سرویس های تحت وب، بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما می گذارند شما هیچ پولی برای وبلاگ نویسی نمی پردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت متقبل می شوید. البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویس های وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما می کنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنیم:

  • امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد، مانند کامپیوتر شخصی، کامپیوتر فامیل، دوستان، کافی نت و یا ...
  • فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد، مگر اینکه مطالب تان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگ نویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند.
  • برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ داشته باشید، مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز

 

از چه موقع باید شروع کرد؟
 هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ. لازم نیست مطلب شما حتما نوشتاری باشد. بسیاری از عکاسان، طراحان گرافیک و ... هم وبلاگ های بسیار پرطرفداری دارند.
 
 برای وبلاگ نویسی از کجا باید شروع کرد؟
 اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را دارید و نیز فکر می کنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگ نویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید. به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید. برای فارسی زبانان سرویس های زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان وبلاگ اقدام می کنند.

در پنل مدیریت سایت ساز کاج هم امکان ایجاد و راه اندازی وبلاگ وجود دارد. با ورود به پنل مدیریت سایت خودتان می توانید اقدام به نوشتن مطالب و پست های دلخواه کرده و با ادبیاتی صمیمی تر با مخاطبان سایت خود به اشتراک مطالب و تبادل نظر بپردازید.

کاج وب دیزاین در طراحی نرم افزار سایت ساز خود امکانات مختلفی را در بخش وبلاگ مهیا کرده است که به مدیریت هرچه بهتر وبلاگ شما کمک می کند. امکاناتی مانند درج هر نوع محتوا مانند متن، عکس و تصویر، ویدئو یا فیلم، موسیقی، درج جدول، تبادل لینک یا پیوند اینترنتی، تگ یا برچسب موضوعی، اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی، قالب رایگان گرافیکی، تست رایگان، پنل مدیریت فارسی و ساده و ...

فراموش نکنید سایت ساز کاج تمامی این امکانات را (سایت و وبلاگ) به مدت 14 روز بصورت کاملا رایگان در اختیار شما گذاشته و در صورت جلب رضایت شما، با هزینه اندکی صاحب سامانه مدیریت سایت یا وبلاگ خواهید شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز کاج می توانید با شمارۀ 28429590-021 تماس بگیرید.