بعد از مدتی تحقیق و پرس‌و‌جو بلاخره تصمیم گرفتید یک وب‌سایت برای خود بسازید. ولی هیچ پیش‌زمینه ای در این زمینه ندارید. نمی‌دانید که باید با چه مباحثی آشنایی پیدا کنید. ما در این مقاله هر آن‌چه نیاز دارید تا یک وب‌سایت عالی برای تجارت خود دست‌و‌پا کنید را به شما می‌گوییم. با ما همراه باشید.

یک وب سایت دقیقاً شبیه یک مغازه است!

برای اینکه به شما تمام پیش‌نیاز‌های ساخت یک وب‌سایت را بگوییم، لازم است تا مقایسه‌ای برای شما انجام دهیم. فرض کنید قصد خرید یک مغازه را دارید. برای این‌کار نیاز دارید چند نکته را رعایت کنید.

 • باید برای مغازه خود اسم انتخاب کنید. در دنیای اینترنت نیز، شما یک نام برای سایت خود دارید که با نام دامنه شناخته می‌شود.
 • باید فضایی داشته باشید تا اجناس یا محصولات خود را در آن قرار دهید. در اینترنت هم این فضا برای ساخت سایت، هاست نامیده می‌شود.
 • باید فضای مغازه را طوری تزئین کنید که مشتری شما دوست داشت باشد. برای یک وب‌سایت هم قالب شما نقش یک دیزاین داخل سایت را دارد.
 • باید کسی را مسئول مدیریت محصولات و خدمات خود کنید. در اینترنت هم باید سیستمی داشته باشید تا محتوای سایت خود را مدیریت کنید.

حالا این چهار پیش‌نیاز را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

4 پیش نیاز اصلی ساخت وب‌سایت

 1. دامنه، نامی که در اینترنت برای خود ثبت می‌کنید

به طور کلی داشتن یک نام دامنه مناسب اولین قدم برای ساخت وب‌سایت است. نام دامنۀ وب‌سایت شما اولین چیزی است که

کاربر آن را می‌بینید و با آن وارد سایت شما می‌شود. همچنین می‌توان گفت که داشتن یک نام منحصر به فرد که مرتبط با نوع تجارت شما باشد و در عین حال به خوبی در

ذهن مخاطب شما ثبت شود، بسیار هائز اهمیت است. (توصیه می‌کنیم مقاله‌ی  دامنه یا Domain چیست و چگونه ثبت می‌شود؟ یا  یک نام دامنه خوب و مناسب چه تعریف و ویژگی هایی داره؟ را مطالعه کنید.)

 1. هاست، فضایی که در دنیای اینترنت اجاره می‌کنید

قدم بعدی این است که فضایی داشته باشید تا دامنه و محتوای خود را در آن ذخیره کنید. برای این‌کار  نیاز دارید تا یک هاست برای خود خریداری کنید. باید دقت کنید که اگر می‌خواهید وب‌سایت موفقی داشته باشید باید در انتخاب هاست خود کاملا آگاهانه عمل کنید. عواملی مانند سرور قدرتمند، سرعت بالا، امنیت و پشتیبانی خوب در انتخاب یک هاست بسیار مهم هستند. ( اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد هاست بدست بیاورید، توصیه می‌کنیم مقاله  هاست، سرور، دیتاسنتر و ... چه هستند؟ را مطالعه کنید.)

 1. قالب زیبا و کاربردی همان دیزاین سایت شما است
  پس از طی کردن دو مرحلۀ بالا، باید برای سایت خود یک قالب زیبا و کاربردی تهیه کنید. قالب شما باید از لحاظ ظاهری برای کاربر جذاب باشد. همچنین این قالب باید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطب شما داشته باشد، طوری که کاربر وقتی وارد سایت شما شد، احساس گیجی نکند و همه‌چیز روشن و مشخص باشد.
  قالب‌ها در اصل دو نوع هستند:
  قالب آماده: اگر می‌خواهید زیاد هزینه نکنید و یک قالب برای محتوای سایت خود تهیه کنید، توصیه ما یک قالب آماده است که می‌توانید از سایت‌های مختلف فروش قالب آن‌ها را دریافت کنید.
  قالب اختصاصی: درصورتی که می‌خواهید یک قالب اختصاصی و منحصر به فرد داشته باشید باید برای آن هزینه‌ای پرداخت کنید. این نوع قالب‌ها بیشتر مناسب افرادی است که قصد دارند به صورت حرفه‌ای وارد اینترنت شوند. می‌توانید از طراحان سایت بخواهید تا یک قالب اختصاصی منطبق با سلیقه شما طراحی کند.
  1. سیستم مدیریت محتوا یا CMS، کار مدیریت محتوای سایت را انجام می‌دهد
 2. سیستم مدیریت محتوا تحولی شگرف در زمینه طراحی و مدیریت وب سایت های اینترنتی به شمار می آید. چرا؟ به این دلیل که شما می‌توانید تمام محتوای خود را به آسانی ثبت، بروزرسانی و حتی بازاریابی کنید. تمام این امکانات بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی در سایت ساز کاج امکان‌پذیر است.
  سایت ساز کاج تمام این پیش ‌نیاز‌ها را در خود دارد
  ممکن است با خود فکر کنید که تهیه تمام پیش‌نیاز‌هایی که به شما گفتیم بسیار زمان‌بر و دشوار است. بله. ما با شما موافقیم. ساخت یک وب‌سایت خوب هم زمانبر است و هم هزینه زیادی دارد. به همین دلیل سایت‌ساز کاج همه‌ی این پیش‌نیاز‌ها را دارد. تنها کاری که شما می‌کنید این است که نوع وب‌سایت خود را مشخص می‌کنید  و تمام. دیگر همه چیز در اختیار شما خواهد بود.