برخی از کاربران سایت ساز کاج که برای اولین بار است وب سایتی را راه اندازی کرده اند یا مهارت زیادی در اجرای امور ثبت وب سایت خود ندارند، گاهاً از کارشناسان ما دربارۀ روند ثبت دامنه در سامانه کاج می پرسند. خب، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و می خواهید دامنه دلخواهتان را به وب سایت خود در "کاج وب دیزاین" ثبت کنید، خواندن این مطلب برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

دامنه چیست؟ 

دامنه یا دامین (به انگلیسی Domain)، در حقیقت نامی است که وب سایت ها از طریق آن قابل دسترس خواهند بود و محدودۀ کنترل یک وب سایت را در فضای اینترنت مشخص می کنند. اگر بخواهیم واضح تر بیان کنیم، دامنه همان قسمتی است که شما در نوار بالای مرورگر خود تایپ می کنید تا از طریق آن به وب سایت مورد نظر خود دست یابید.

دامنه ها بر اساس قوانین و مقررات Domain Name System (به اختصار DNS) ایجاد می شوند. هر نامی که در DNS ثبت شده باشد، یک نام دامنه محسوب می شود.

دامنه یک سایت از دو بخش تشکیل می شود:

 • نام دامنه (که شما آن را به دلخواه و بر اساس نوع فعالیت تان باید انتخاب کنید).
 • پسوند (.com، .org، .net، .ir و ...).

مانند دامنه http://www.kaajwebdesign.com . همانطور که مشاهده می کنید، این یک دامنه کامل است و هیچ زیر دامنه یا پسوند اضافی ندارد.

یکی از مهمترین مراحل ثبت و نگهداری وب سایت، انتخاب دامنه ای مناسب برای آن است. ثبت یک دامنه خوب، ظرافت هایی دارد که بی توجهی به آنها می تواند به نام شما در دنیای اینترنت ضربه بزند. بهتر است بگوئیم، همانگونه که شما در نام برند خود دقت خرج می کنید، در انتخاب نام دامنه خود نیز باید دقیق باشید. انتخاب یک نام دامنه صحیح می تواند در جذب مشتری و افزایش فروش یک کسب و کار بسیار موثر باشد.

نام دامنه شما در رتبه بندی سایت تان در گوگل تاثیر گذار است.

نکات مهم در انتخاب دامنه سایت

همانطور که گفتیم انتخاب یک دامنه خوب، امری مهم و حتی دشوار است. بنابراین برای آنکه بتوانیم بهترین نتیجه را در بازاریابی آنلاین بدست آوریم باید نکاتی را در انتخاب نام دامنه خود رعایت کنیم که این نکات عبارتند از:

نوشتن نام دامنه باید آسان باشد

یافتن نامی که تایپ آن، به خصوص در زبان انگلیسی (یا فینگیلیش) راحت باشد، امری ضروری است. تا جایی که امکان دارد از واژه هایی که می توان آن ها را به چند نوع تایپ کرد پرهیز کنید.

همچنین، سعی کنید، نام دامنه ای که انتخاب می کنید به حرف"هـ" ختم نشود، زیرا تایپ کردن آن به صورت انگلیسی کاربران را دچار مشکل می کند. کاربر نمی داند آیا باید در انتهای نام دامنه شما از حرف h استفاده کند یا نه!

دامنه سایت باید کوتاه باشد

اگر نام دامنه شما طولانی و پیچیده باشد، مطمئناً کاربران در هنگام وارد کردن آن در مرورگر خود با مشکل مواجه می شوند. تا جایی که امکان دارد دامنه خود را کوتاه کنید. دامنه های کوتاه نه تنها به راحتی قابل نوشتن هستند، بلکه به خوبی در یاد کاربران می مانند.

استفاده از کلمات کلیدی در دامنه سایت

سعی کنید از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت خود در نام دامنه تان، استفاده کنید. انتخاب چنین نام دامنه ای چند مزیت دارد:

 • از نظر سئو و رتبه بندی، به نفع وب سایت شماست.
 • برای کاربران مفهوم و قابل درک است.
 • به برند سازی تجارت شما کمک می کند.

سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید که کاربران در موتورهای جستجوگر به دنبالشان هستند. برای مثال، اگر در صنعت شیشه و بلورجات فعالیت دارید نام دامنه ای مانند iranglass.com یا glass.ir می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

هدف گیری جغرافیایی

اگر خدمات و امکاناتی که ارائه می دهید مختص به یک شهر یا ناحیه است می توانید از نام آن شهر در دامنه خود استفاده کنید. مانند tehranglass.com.

در دامنه سایت از اعداد و خط تیره استفاده نکنید

تا حد امکان از اعداد در نام دامنه خود استفاده نکنید. زیرا هنگامی که کاربران نام وب سایت شما را می شنوند نمی دانند که شما در نام دامنه از عدد استفاده کرده اید (5) یا اینکه آن را به صورت حروف (five یا Panj) نوشته اید. همچنین، استفاده از خط تیره نیز مشکلات مشابهی را به همراه خواهد داشت. استفاده از خط تیره در دامنه می تواند شما را به عنوان اسپم به موتور جستجوگر بشناساند. تا جای امکان، تنها از یک خط تیره در دامنه خود استفاده کنید.

دامنه سایت باید به آسانی در یاد بماند

هم اکنون، بیش از میلیون ها دامنه در سراسر جهان به ثبت رسیده است. بسیاری از این دامنه ها، تنها شامل یک کلمه کلیدی مهم هستند و معمولاً با قیمت های بالایی به فروش می رسند. اما این نکته نباید مانع خلاقیت شما شود.

پیشنهاد می کنیم با ادغام چند کلمه کلیدی مهم از تجارتتان، نام دامنه ای را انتخاب کنید که به راحتی در یادها بماند. قبل از ثبت دامنه سعی کنید آن را با دوستان و آشنایان خود مطرح کنید و نظرشان را درباره آنها بدانید. این کار باعث می شود با ذهنیت کاربران خود آشنا شوید.

پیش از انتخاب دامنه سایت، دربارۀ آن تحقیق کنید

اگر نام دامنه ای را برای سایت خود در نظر گرفته اید، حتماً پیش از اقدام به ثبت دربارۀ آن تحقیق کنید. به این ترتیب خواهید دانست که هیچ شرکت دیگری این نام را تحت انحصار خود ندارد. حتی گاهی اوقات ممکن است نام دامنه انتخابی شما، بسیار خوب باشد اما به دلیل تشابه آن با شرکتی قدیمی تر، کاربران نام شما را با ایشان اشتباه بگیرند. پس حتماً درباره نام دامنه انتخابی خود تحقیق کنید.

استفاده از پسوند مناسب در دامنه سایت

پسوند ها، همان کلمات اختصاری هستند که در انتهای نام دامنه قرار می گیرند، مانند .com، .net و ... . هر کدام از این پسوند های دامنه، استفاده خاص خود را دارند و مربوط به تجارت خاصی می شوند. هم اکنون .com که مخفف عبارت company (یا Commercial) است، محبوب ترین پسوند دامنه در جهان به شمار می آید، اما به دلیل ثبت دامنه های .com بسیار، پیدا کردن نام دامنه ای کوتاه و خوب با این پسوند، دشوار است.

اخیراً پسوند های دامنه جالبی، مختص به یک کسب و کار خاص ایجاد شده اند، مانند .photography که مخصوص عکاسان است. درست است که استفاده از این نوع دامنه ها مرسوم نیست، اما می توان دامنه خوبی با آنها ایجاد کرد.

در زیر به برخی از پسوند های دامنه مشهور اشاره می کنیم:

 1.  .co : این پسوند مخفف عبارت Company یا Commercial (تبلیغات) است.
 2. .net : مخفف کلمه Network است که بیشتر سایت های اینترنتی و مسائل فنی مرتبط با آن، از این پسوند استفاده می کنند.
 3. .org : مخفف کلمه Organization است و بیشتر سازمان های غیر انتفاعی و غیر تبلیغاتی از آن استفاده می کنند.
 4. .biz : مخفف کلمه Business است که بیشتر برای فعالیت های تجاری و تبلیغاتی استفاده می شود.
 5. .me : از این پسوند برای وب سایت های شخصی و رزومه مانند استفاده می شود.
 6. .ir : این پسوند مخصوص وب سایت های ایرانی است. همۀ کشورهای جهان یک پسوند برای خود دارند که برای ایران پسوند .ir استفاده شده است.

نکته: درست است که استفاده از پسوند .ir مانند .com مرسوم نیست. اما اگر فعالیت تجاری شما محدود به ایران است، استفاده از این پسوند می تواند برای جستجوهای گوگل مرتبط با ایران و زبان فارسی موثر باشد و رتبه سایت شما را افزایش دهد.

محافظت و ساخت برند

برای آنکه از نام تجاری خود محافظت کنید، باید شکل های مختلف نوشتاری نام دامنه خود را نیز خریداری کنید. به این ترتیب، رقبایتان نمی توانند دامنه ای شبیه به دامنه شما را ایجاد کنند و مشتریان شما را به سمت خود هدایت کنند.

URL چیست و چه تفاوتی با دامنه دارد؟

شاید شما هم در مقالات متعدد دیده باشید که گاهاً از URL برای اشاره به آدرس یک وب سایت استفاده شده باشد و اکنون این سوال برایتان پیش آمده است که Domain با URL چه تفاوتی دارد؟
 اجازه بدهید همه چیز را ساده نگه داریم و توضیحات را پیچیده نکنیم. دامنه یا دامین در واقع آدرس صفحه اصلی وب سایت شما هستند و هیچ کاراکتر و علامت اضافی در انتهای پسوند آن قرار نمی گیرد. اما URL به تمام مشتقات یک نام دامنه گفته می شود.

به عنوان مثال http://www.kaajwebdesign.com نام دامنه وب سایت کاج است و بافی صفحات سایت ما دارای آدرس URL ای مانند http://www.kaajwebdesign.com/blog یا http://www.kaajwebdesign.com/features هستند.

نکات مهم در رابطه با آدرس URL سایت

URL وب سایت نیز مانند نام دامنه می تواند بر روی سئوی وب سایت شما تاثیر داشته باشد. به همین منظور شما باید نکات مهمی را در رابطه با آن رعایت کنید:

 • تا جایی که ممکن است از زیر دامنه یا ساب دامین استفاده کنید.
 • هرچه URL شما کوتاهتر باشد، بهتر است.
 • آدرس URL تان بگونه ای باشد که برای انسان ها نیز قابل فهم باشد تا بتوانند به راحتی آن را تایپ کنند.
 • در URL خود از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید.
 • از اعداد و علائم در آدرس سایت خود اجتناب کنید.
 • آدرس URL سایت تان باید با محتوای صفحه همخوانی داشته باشد.
 • برای جدا کردن کلمات در آدرس از علامت های خط تیره و زیر خط (Underline) استفاده کنید.

ثبت دامنه در سایت ساز کاج

ثبت دامنه در سایت ساز کاج کار چندان دشواری نیست. در این قسمت با یکدیگر آموزش ثبت دامنه در سایت ساز کاج را مطالعه می کنیم:

خرید دامنه در کاج

برای این کار ابتدا به داشبورد پنل سایت خود در کاج وب دیزاین وارد شوید و از نوار ابزار بالا بر روی قسمت تنظیمات کلیک کنید.

 

با باز شدن نوار دوم بر روی گزینه دامنه های وب سایت کلیک کنید.

 

سپس، شما به صفحه ای مانند صفحه زیر هدایت می شوید. اکنون گزینه خرید دامنه را انتخاب کنید.

 

اکنون به صفحه ثبت دامنه جدید هدایت شده اید. حال بر اساس الگو های موجود، دامنه مد نظر خودتان را وارد کنید.

 

نکته: در صورتی که دامنه انتخابی شما، قبلاً توسط کسی ثبت شده باشد با پیغام زیر روبرو می شوید.

 

اما در صورتی که دامنه انتخابی تان آزاد باشد، دامنه شما ثبت شده و پس از انجام مراحل پرداخت به سایت تان متصل می شود.

اتصال دامنه در سایت ساز کاج

اگر شما دامنه ای را از قبل خریداری نموده اید و اکنون می خواهید آن را به وب سایت خود در کاج متصل نمایید، کافیست مراحل زیر را انجام دهید.

برای این کار ابتدا به داشبورد پنل سایت ساز کاج خود وارد شوید و از نوار ابزار بالا بر روی قسمت تنظیمات کلیک کنید.

 

با باز شدن نوار دوم بر روی گزینه دامنه های وب سایت کلیک کنید.

 

سپس، شما به صفحه ای مانند صفحه زیر هدایت می شوید. اکنون گزینه اتصال دامنه را انتخاب کنید.

 

با انتخاب گزینه اتصال دامنه، به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت می شوید. اکنون نام دامنۀ خود را در باکس تعبیه شده وارد کنید. سپس، موارد مرتبط با بخش تنظیم دامنه را بر روی دامنۀ خود اعمال نمایید و بر روی گزینۀ ذخیره دامنه کلیک کنید.

 

اکنون دامنه شما به وب سایت تان متصل شده است.

***

امیدواریم که این راهنما توانسته باشد به سوالات شما در زمینه ثبت دامنه سایت و نحوۀ اتصال آن به سایت ساز کاج پاسخ داده باشد. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه احتیاج دارید با شماره تلفن 28429590-021 تماس بگیرید تا کارشناسان طراحی سایت کاج شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

کانال تلگرام کاج