اینفلوئنسرهای مبتذل! بلای جان فضای مجازی

مدت زیادی است که با ظهور و رشد روز افزون شبکه های مجازی(Social networks) و امکان برقراری ارتباطات تصویری و ویدئویی در سریعترین شکل ممکن، زمینه پیدایش و فعالیت افراد بسیاری در فضای مجازی ممکن شده است. اما در میان خیل عظیم جمعیتی که روزانه در این فضا به فعالیت و انتشار پست های(Post) مختلف تصویری می پردازند، عده ای با استفاده از ترفندهای مختلف و جذب تعداد دنبال کنندگان زیاد که به آنها فالوور(Follower) هم گفته می شود، خود را با نام اینفلوئنسر(Influencer) در دنیای مجازی مطرح کرده اند.


اینفلوئنسر ها که عموما در شبکه مجازی اینستاگرام(Instagram) به فعالیت مشغول هستند، درواقع افرادی هستند که سعی دارند با نمایش ویژگی های خاصی نسبت به جلب توجه مخاطبان اقدام کرده و گاها در این راستا رقابت عجیبی میان آنها شکل گرفته که باعث می شود از دایره اخلاق و فرهنگ و عرف اجتماعی نیز عبور کنند!!!


اصطلاح اینفلوئنسر در ذات مشکل و ایرادی ندارد و هستند افرادی که در زمینه های مثبت کاری و حرفه ای تا هنری و فرهنگی و اجتماعی و ... با رویکرد مثبت و هوشمندانه ای در حقیقت تکنیک های پرسنال برندینگ را پیاده کرده و مخاطبان خاص خود را جذب می کنند که این نشان از فهم، تکنیک، جاذبه و هنر آنها دارد. اما متاسفانه در سال های اخیر باتوجه به عدم توانایی نظارت و کنترل صحیح بر فضای مجازی حاکم در ایران، افرادی با دست زدن به هر روش غیر اخلاقی (بعضا استفاده از برهنگی و نمایش تصاویر تحریک کننده از اندام خود یا سایرین، نشر مضامین سکسی، ادبیات سخیف و فحاشی و رجزخوانی برای یکدیگر و ...) اقدام به انتشار محتوایی مبتذل نموده تا بتوانند از این طریق از میزان بالاتری از فالوورها برخوردار باشند و بدبختانه اینکه تعدادی از کسب و کارهای مجازی و حقیقی نیز با پیوستن به این موج و گرداب باطل، جهت تبلیغات در این صفحات پربازدید با اینفلوئنسرهای ابتذال گر مشارکت کرده و محصول، کالا، خدمات یا صفحات خود را تبلیغ می کنند. با نگاهی به هجمه پست ها و استوری ها(Story) و ویدئوهای لایو یا زنده(Live) در اینستاگرام، گویای این امر است.


این امر جدا از اینکه به حمایت از ابتذال در فضای مجازی کشورمان می انجامد ، موجب سرازیر شدن مبالغ مالی هنگفتی به جیب این اینفلوئنسرهای نامناسب و بی هویت هم می شود که به هیچ وجه مسیر و جریان صحیحی نیست!


انتشار خبر تیراندازی نسیم اقدم، یکی از اینفلوئنسرهای شبکه ویدئویی یوتیوب که نام ملیت ایرانی را نیز یدک می کشد، ضمن اینکه باعث ایجاد موج شدید و عجیب ایران هراسی در سطح جهانی شده است، متاسفانه ضربات مهلکی بر پیکره هویت و ملیت ایرانی و فرهنگ زخم خورده این روزگار ما زده و نیز تلنگر دوباره ای بود تا مسئولین و افراد تاثیرگذار حوزه فرهنگ، فکری به حال مدیریت این فضای نامانوس و آشفته نمایند که اگر اقدام و برنامه ریزی صحیحی صورت نگیرد، همچنان شاهد ظهور و بروز نسیم اقدم ها، ندا یاسی ها، وحید خزایی ها، داوود هزینه ها، واحدهای صنفی مانند اکستنشن تهرانی ها و هزاران اینفلوئنسر داف نما و پلنگ نشان خواهیم بود که به تبع آن احتمال بروز فجایع دیگری چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی همچنان پابرجاست.

حال پس از تلنگر حادثه تیر اندازی در ساختمان یوتیوب، موجی از سوی برخی کاربران با هشتگ #نه_به_ابتذال در حال انتشار و فراگیر شدن است که اعتراضی است به فالو یا دنبال کردن این صفحات بی محتوا و از سایر کاربران درخواست می کنند تا با نشر این هشتگ، از فالو نمودن موارد مشابه پرهیز کرده و با گزارش یا ریپورت کردن این صفحات در اینستاگرام ، به سالم سازی فضای این رسانه کمک کرده و درواقع فرهنگ ایرانی را نیز نجات دهند.

آموزش طریقه ریپورت کردن (گزارش) صفحات مبتذل در اینستاگرام و بلاک آن ها

برنامه اینستاگرام خوشبختانه امکانی را جهت ثبت گزارش درخصوص مشکلات برخی صفحات جعلی یا دارای محتوای مبتذل، مستهجن، غیر اخلاقی و نامناسب مهیا کرده است تا کاربران این برنامه برای سالم سازی این رسانه دست بکار شده و به مدیران آن کمک کنند. اما چگونه می توانیم صفحات مبتذل را ریپورت و بلاک کنیم؟ ما بصورت تصویری این مراحل را برای شما آماده کرده و در ادامه، گام به گام به توضیح و آموزش آن خواهیم پرداخت.

مرحله اول

ابتدا وارد صفحه فرد مورد نظر در اینستاگرام شوید. با کلیک بر روی علامت (3نقطه) گزینه هایی نمایش داده می شود:

مرحله دوم

از منوی نمایش داده شده، روی گزینه Report کلیک کنید:

مرحله سوم

حالا گزینه محتوای نامناسب یا It's inappropriate را انتخاب کنید:

مرحله چهارم

حالا گزینه مشخص شده را به معنای تخطی این صفحه از مرزهای قانونی اینستاگرام ، انتخاب کنید:

مرحله پنجم

حالا گزینه Report account را انتخاب کنید:

مرحله ششم

حالا گزینه Posting inappropriate content را انتخاب کنید که به معنای انتشار محتوای نامناسب از سوی این صفحه است:

مرحله هفتم

حالا چند گزینه انتخابی با توجه به نوع شکایت ما وجود داشته که معمولا دو گزینه بیشترین استفاده را دارند.

گزینه Nudity or pornography به معنای : محتوای برهنه یا تصاویر پورنوگرافی.

گزینه Hate speech or symbols به معنای : سخنان، نوشته ها، سمبل یا سایر محتوایی که خلاف حقیقت یا غیر اخلاقی است.

مرحله هشتم (پایانی)

تمام شد! شما با موفقیت پیج مدنظرتان را به مدیران اینستاگرام گزارش کردید و برای جلوگیری از مشاهده تصادفی و مجدد این صفحه نیز می توانید مجددا با مراجعه به صفحه مربوطه و لمس گزینه (...) سه نقطه بالای صفحه، گزینه بلاک Block را انتخاب کنید تا دیگر محتویات این صفحه برایتان نمایش داده نشود.

اما یک نکته مهم برای ریپورت صفحات و گزارش به مدیران اینستاگرام این است که باید با یک همت جمعی و همگانی این کار صورت گیرد تا اینستاگرام متوجه میزان بالای نارضایتی مخاطبان ایرانی شده و نسبت به مسدود نمودن این صفحات اقدام کند. پس بهتر است با نشر این آموزش از سایر دوستان و اعضای خانواده خود بخواهیم همه با احساس مسئولیت نسبت به این موج منفی فرهنگی واکنش نشان داده و در حرکتی هماهنگ برای پاکسازی فضای مجازی از افراد پوچ و ابتذال گرا تلاش کنیم.

 

اگر این آموزش برایتان مفید واقع شد لطفا نظرتان را در قسمت کامنت برایمان ارسال نمایید.

#نه_به_ابتذال

#نه_به_تحجر