زمانی که شما قصد راه‌اندازی یک وب سایت را دارید برای ساختن آن هم نیازهایی بنیادی دارید که بدون آنها داشتن سایت ممکن نیست و هم نیازهایی که می‌توانند به افزایش کیفیت سایت شما و تاثیرگذاری بیشتر آن کمک کنند.

ما قبلاً یک مقاله پیرامون  چه چیزهایی برای ساخت سایت نیاز است؟ منتشر کرده‌ایم. اکنون می‌خواهیم نگاهی به نکات و اصول مهمی بیندازیم که در کیفیت سایت شما نقش بسیاری دارند. با رعایت این اصول، وب‌سایت شما در بین هزاران سایت دیگر گم نخواهد شد و مطمئناً می‌توانید حضوری موفق‌تر در دنیای اینترنت داشته باشید.

2 نیاز اساسی که وب‌سایت شما باید پاسخ بدهد

قبل از آنکه بخواهیم در ویژگی‌های یک وب‌سایت عالی دقیق شویم، ابتدا باید به دو مساله اساسی در طراحی وب‌سایت نگاه کنیم. تمام نکات و اصول مهم طراحی سایت را می‌توان زیر مجموعه‌ای از این دو دانست.

توجه و رعایت این موارد باعث می‌شود که شما یک سایت عالی داشته باشید که می‌تواند بازدهی فوق‌العاده برای شما داشته باشد... و توجه نکردن به آنها مساوی است با یک سایت ضعیف و فراموش‌شدنی. اما این دو جنبه طراحی سایت چه هستند؟

 1. تجربۀ کاربری (User Experience)
  اولین هدف وب سایت شما، ارائه تجربه کاربری خوب (به اصطلاح UX) است. فکر می‌کنم حدس زدن معنای این کلمه چندان کار سختی نباشد. این عبارت به حس و تجربه کاربر از سایت شما اشاره دارد.
  شما باید وب سایت خود را از دریچه نگاه کاربر ببینید و کاری کنید که تجربه او لذت بخش باشد. برای مثال مطمئن شوید که  کاربر راحت می‌تواند از سایت شما استفاده کند، دسترسی به بخش های مهم سایت به سادگی ممکن است، همه متن ها واضح و قابل فهم هستند، سایت شما از لحاظ بصری زیباست و ...
  بسیاری از نکاتی که در این مقاله آورده شده است، بخشی از یک تجربه کاربری خوب محسوب می‌شوند.
 2. سئو (SEO)
  خوهشاً گیج نشوید! معنی این کلمه چندان عجیب و غریب نیست. سئو یعنی شما سایت خود را به نحوی بسازید که بتواند رتبه های بالایی را در گوگل (و سایر موتورهای جستجوگر) به دست آورد. این کلمه مخفف Search Engine Optimization یا همان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است.
  روزانه میلیون‌ها جستجو در اینترنت انجام می‌شود که بخش قابل توجهی آنها از طریق گوگل است. این جستجوها بسیار متفاوت هستند و قطعاً بخشی از آنها، در حیطه کاری شماست. برای مثال اگر شما یک فروشگاه اینترنتی موبایل داشته باشید، قطعاً کسی که عبارت "خرید موبایل" را جستجو می‌کند، برایتان یک کاربر ایده‌آل محسوب می‌شود.
  در واقع، حضور در گوگل می‌تواند یک راه عالی برای افزایش بازدید و فروش سایت شما باشد. اما برای این منظور در درجه اول لازم است سایت شما تمام استانداردها و اصولی که برای موتورهای جستجوگر مهم است را رعایت نماید. بسیاری از نکاتی که در ادامه می‌آیند، می‌توانند در سئو یا رتبه گوگل شما تاثیرگذار باشند.

همانطور که دیدیم، برای یک طراحی سایت خوب شما هم باید کاربران را در نظر بگیرید و هم موتورهای جستجوگر را. اما به هیچ وجه فکر نکنید که این دو مورد از هم جدا هستند. در واقع هر چقدر تجربه کاربری سایت شما بهتر باشد، طبیعتاً در نتایج جستجوهای گوگل نیز رتبه بهتری خواهید داشت.در واقع تمام نکاتی که در ادامه می‌آیند، به طور مستقیم بر روی هر دوی این مسائل تاثیرگذار هستند.

5 ویژگی و نکته که در طراحی سایت مهم اند

بگذارید در ویژگی‌‌ها و امکانات یک سایت عالی دقیق‌تر شویم و ببینیم که هنگام طراحی سایت شما باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. رعایت این نکات باعث می‌شود سایت شما تاثیر بسیار بهتری بر روی مخاطبان بگذارد و رتبه های بهتری را نیز در گوگل بدست آورد.

سرعت بالای وب‌سایت (Page Speed)

خودتان را جای کاربرانی که از سایت شما استفاده می‌کنند بگذارید. ایشان همان کلیک‌کننده‌هایی هستند که معنی صبر کردن را به خوبی نمی‌دانند و تنها یک چیز برایشان مهم است؛ رسیدن به مطلب دلخواه در کسری از ثانیه! پس طبیعتاً زمانی که کاربر مجبور باشد خیلی منتظر نمایش سایت شما بماند، هیچ بعید نیست که صفحه شما را ببندد و به سراغ یک سایت دیگر برود.

ما یک مقاله کامل در زمینه سرعت وب سایت و اهمیت آن منتشر کرده‌ایم. این مقاله هم می‌تواند اهمیّت سرعت بالای یک وب سایت را برای شما واضح کند، هم به شما یاد بدهد که چگونه می‌توانید سرعت وب‌سایت خود را بسنجید.

4. ریسپانسیو (Responsive) یا واکنش گرایی سایت

در سال 2015 بود که گوگل اعلام کرد جستجوهای انجام شده با موبایل بیش از 51% کل جستجوهای گوگل را شامل می‌شوند. و کاملاً طبیعی است که این موضوع در اکثر سایت‌های دیگر نیز صادق باشد. به این خاطر لازم است که سایت خود را ریسپانسیو طراحی کنیم. یعنی اینکه یک وب سایت بتواند خودش را با صفحه‌های گوناگون تطبیق دهد تا هر کاربری، با هر دستگاهی که بازش کرد، باز هم تجربه خوبی داشته باشد و به راحتی بتواند از آن استفاده کند.

ما در مقاله  طراحی سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو چیست و چرا انقدر مهم است؟ به صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

5. داینامیک بودن سایت:

مفهموم داینامیک یا پویا یکی از مفاهیم ابتدایی در طراحی سایت است و آشنایی با آن می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر در مورد بهترین روش ساخت سایت به شما کمک خواهد کرد.

داینامیک بودن سایت مفهوم بسیار آسانی دارد.  کار این سیستم این است که بخش‌های مختلف سایت شما را به یکدیگر متصل کند و ساختاری هماهنگ برای شما به وجود آورد. به این ترتیب، هر زمان شما بخشی از وب‌سایت خود را تغییر دهید، باقی بخش‌ها نیز متناسب با آن تغییر خواهند کرد.

البته باید بدانید که ما در مقاله ای مفصلل‌تر مفهوم سایت استاتیک و تفاوت آن با سایت داینامیک را به طور کامل توضیح داده‌ایم. توصیه می‌کنیم به این مطلب هم سر بزنید.

6. طراحی ظاهری سایت یا (UI):

به صورت بسیار ساده UI که مخفف User Interface Design می باشد بخشی از طرح سایت است که زمانی که کاربر در حال رویت وب‌سایت می باشد آن را مشاهده می نماید. فرض کنید وقتی وارد یک خانه می‌شوید، نحوه‌ی تزئین و دکور داخلی خانه مجذوبتان می‌کند و دیگر دلتان نمی‌آید از خانه بیرون بیاید. یک وب‌سایت هم به همین شکل است. اگر ظاهر وب‌سایت مجذوبتان کند و طراحی گرافیکی آن را دوست داشته باشید، یعنی اینکه سایت مورد نظر به خوبی از پس طراحی UI  برآمده است.

7. کدنویسی قالب سایت:

بسیاری بر این باورند که داشتن یک قالب خوب با کدنویسی تمیز و بدون اشکال می‌تواند زمینه را برای موفقیت‌های هرچه بیشتر یک سایت فراهم کند. مشکلاتی هستند که در کدنویسی قالب ممکن است باعث مشکلات بزرگ شوند. به عنوان مثال بسته نشدن تگ می‌تواند تاثیر بدی در عملکرد سایت شما داشته باشد. علاوه بر این، بسیاری از مشکلات کدنویسی ناشی از ناشناخته بودن آن کدها هستند. پس بهترین راه این است که آگاهی خود را دربارۀ این معضلات کدنویسی آگاه پیدا کرد. 

نتیجه گیری

آشنایی و مهارت پیدا کردن در هر یک از این اصول نیازمند مطالعه و آموزش‌هایی در این زمینه است. اگر شما می‌خواهید وب‌سایتی برای خود راه‌اندازی کنید یا اینکه قصد دارید وب‌سایت فعلی خود را بهینه کنید. قالب‌های کاج با طراحی زیبا، کاملا ریسپانسیو و با کد‌نویسی استاندارد و اصولی نوشته شده‌اند. همچنین سرعت سایت‌های ساخته شده در کاج بسیار بالا هستند و شما را راضی می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید تمام این امکانات را 7 روز به صورت رایگان تست کنید و از عملکرد آن مطمئن شوید. 

 در مجموعه مقالات سریالی 35 دلیل برای اینکه سایت‌ساز کاج را انتخاب کنید، ما شما را با هرچیزی که برای آشنایی با کاج وب دیزاین نیاز دارید، به شما معرفی می‌کنیم تا همه چیز برای انتخاب آگاهانه شما فراهم باشد.