شاید بری شما سوال باشه که یک دامنه خوب و مناسب چه تعریف و ویژگی هایی داره؟

دامین یا نام دامنه (Domain) در واقع مانند عنوان یا اسم یک فروشگاه یا شرکت است که روی تابلوی سردرب آن قرار گرفته! یعنی نامی که کسب و کار ما توسط آن شناخته شده و مشتریان با همین عنوان ما را میشناسند. بنابراین انتخاب نام صحیح و کاربردی برای وبسایت موضوع بسیارمهمی است و نیازمند دقت و ذوق ویژه ای می باشد. پس حتما پیش از انتخاب نام و دامنه وب سایت خود با مطالعه این مقاله بهترین تصمیم را بگیرید.

 

1. نام دامنه کوتاه و مختصر و مفید

نام دامنه سایت باید کوتاه باشد تا براحتی در یادها ثبت شده و مشتریان بتوانند سریع و راحت آن را در مرورگر خود درج کرده و به سایت شما هدایت شوند.

 

2. نام دامنه آسان

نوشتن یا تایپ کردن دامنه باید راحت و آسان باشد. خیلی مهم است که نام سایت شما در تایپ انگلیسی یا همان فینگیلیش به راحتی نوشته شود.حتما می دانید که آدرس وب سایت ها فقط با حروف انگلیسی ساخته و درج می شود. تا حد ممکن از انتخاب واژه هایی که می توان آن ها را به چند شکل تایپ کرد پرهیز کنید. راستی! سعی کنید نام دامنه ای که انتخاب می کنید به حرف"هـ" ختم نشود، زیرا تایپ کردن آن به صورت انگلیسی کاربران را دچار مشکل می کند. کاربر نمی داند آیا باید در انتهای نام دامنه شما از حرف h استفاده کند یا نه!

 

3. استفاده از کلمات کلیدی در نام سایت

بهتر است برای انتخاب نام دامنه سایتتان، از مهمترین کلمه های کلیدی که با حوزه فعالیت و کسب و کارتان مرتبط است استفاده کنید. این امر چندین مزیت دارد :

 • باعث بهبود وضعیت سئو یا رتبه بندی وبسایت شما در موتور جستجوی گوگل می شود.
 • مشتریان و کاربران وبسایتتان به راحتی آن را درک خواهند کرد.
 • باعث ارتقا فرآیند برندینگ فعالیت شما می شود.
 • همیشه سعی کنید از کلمات کلیدی که از سوی کاربران بیشتر مورد جستجو قرار می گیرند در نام دامنه استفده نمایید. مثلا اگر در صنعت غذایی فعالیت دارید، نام دامنه ای مانند iranfood.com یا food.ir می تواند گزینه های خوبی برایتان باشد. ضمنا درصورتیکه کلمه کلیدی شما در ابتدای نام دامنه‌تان بیاید تاثیر آن بیشتر از وقتی خواهد بود که کلمه کلیدی موردنظرتان در ابتدای دامنه نباشد.

 

4. هدف گیری جغرافیایی در نام دامنه

اگر خدمات و امکاناتی که ارائه می دهید مربوط به یک شهر یا ناحیه است می توانید از نام آن شهر در دامنه خود استفاده کنید. مانند tehranfood.com.

 

5. در دامنه سایت از علائم اختصاری استفاده نکنید

توجه داشته باشید که استفاده از اعداد در نام دامنه سایت کار اشتباهی ست چراکه کاربران با شنیدن نام سایت نمی توانند تشخیص بدهند که مثلا 5 بصورت عددی در دامنه وجود دارد یا پنج بصورت نوشتار فارسی Panj ویا نوشتار انگلیسی مثل Five . همچنین تا حد امکان سعی کنید از خط تیره در نام سایت استفاده نکنید چون این احتمال وجود دارد که موتور های جستجو سایت شما را بعنوان یک اسپم شناسایی کنند. در مواقع مورد نیاز بهتر است نهایتا از یک خط تیره در نام دامنه استفاده کنید.

 

6. نام دامنه باید براحتی به خاطر سپرده شود

درحال حاضر میلیون ها نام دامنه مختلف در فضای اینترنت ثبت و به فعالیت مشغول هستند. بسیاری از آنها با استفاده از کلمات کلیدی در نام وبسایت خود وضعیت خوبی دارند اما ما به شما پیشنهاد می کنیم درصورت روبرو شدن با محدودیت در انتخاب نام، با استفاده از خلاقیت فردی و با استفاده از چند کلمه کلیدی نامی را انتخاب کنید که راحت در یاد سپرده شده و بتواند نوع فعالیت شما را در خود جای دهد.

 

7. قبل از انتخاب نام، تحقیق کنید

پیش از انتخاب نام بخوبی درباره گزینه دلخواه خود تحقیق کنید چون ممکن است شرکت دیگری آن نام را در انحصار خود داشته باشد. همچنین امکان دارد درصورت مشابه بودن نام انتخابی شما با سایت شرکتی قدیمی تر، کاربران دچار اشتباه شده و شما را با آن شرکت اشتباه بگیرند.

 

8. استفاده از پسوند مناسب در نام دامنه سایت

پسوند ها، همان کلمات اختصاری هستند که در انتهای نام دامنه قرار می گیرند، مانند .com،.net و ... هرکدام از آنها برای حوزه خاصی از فعالیت ها بکار می روند. درحال حاضر پسوند دامنه .com (دات کام) در دنیای وب بیشترین میزان استفاده و محبوبیت را داشته و یافتن نامی کوتاه که با این پسوند استفاده شود بنظر دشوار است. دامنه دات کام به معنی تجارت است و از واژه company یا commercial  گرفته شده است. بهمین دلایل در سالهای اخیر نام دامنه هایی خاص تر ایجاد شده اند که زمینه فعالیت صنف مشخصی را بخوبی معرفی می کنند، مانند .photography

حالا به چند نمونه از پسوند های دامنه مطرح اشاره می کنیم:

 1. .com : این پسوند مخفف عبارت Company یا Commercial (تبلیغات و تجارت) است.
 2. .net : مخفف کلمه Network است که بیشتر سایت های اینترنتی و مسائل فنی مرتبط با آن، از این پسوند استفاده می کنند.
 3. .org : مخفف کلمه Organization است و بیشتر سازمان های غیر انتفاعی و غیر تبلیغاتی از آن استفاده می کنند.
 4. .biz : مخفف کلمه Business است که بیشتر برای فعالیت های تجاری و تبلیغاتی استفاده می شود.
 5. .me : از این پسوند برای وب سایت های شخصی و رزومه مانند استفاده می شود.
 6. .ir : این پسوند مخصوص وب سایت های ایرانی است. همۀ کشورهای جهان یک پسوند برای خود دارند که برای ایران پسوند .ir استفاده شده است.

درست است که استفاده از پسوند .ir مانند .com مرسوم نیست. اما اگر حوزه کاری شما محدود به  کشورایران است، استفاده از این پسوند می تواند برای جستجوهای گوگل مرتبط با ایران و زبان فارسی موثر باشد و رتبه سایت شما را افزایش دهد.  اگر فکر می‌کنید که ممکن است روزی از تبلیغات گوگل ادوردز استفاده کنید، در نظر داشته باشید که دامنه ir. تحریم است و برای این نوع تبلیغات نمی‌توانید از آن استفاده کنید. راه‌حل این است که در کنار پسوند ir. پسوند دیگری مثل com. نیز برای نام دامنه‌تان تهیه کنید.

 

9. محافظت و ایجاد برند

برای اینکه از برند و دامنه اختصاصی خود حراست کنید بهتر است تمامی نام دامنه های مشابه و نزدیک به عنوان خود را خریداری کرده تا رقبا شما نتوانند با شیطنت و استفاده از نام دامنه های مشابه، مشتریان و کاربران شما را به سمت وبسایت خود هدایت کنند.

 

10. تمدید دامنه

زمان تمدید دامنه خود را از یاد نبرید!!! شرکت های معتبر و فروشندگان مطرح در زمینه خدمات دامنه، معمولا مدتی قبل از پایان یافتن مدت اعتبار دامنه، با ارسال پیامک و یا ایمیل، زمان تمدید دامنه را به مشتریان اطلاع می دهند اما بهتر است همیشه خودتان به این موضوع آگاهی لازم را داشته و در موعد مقرر نسبت به تمدید دامنه مبادرت ورزید. اشتراک دامنه معمولا از یکساله شروع شده و تا 10ساله هم قابل عرضه است. سعی کنید خرید دامنه را از شرکتی معتبر و دارای مجوزهای لازم به انجام برسانید.

 

نتیجه گیری :

انتخاب نام دامنه یک فرآیند بسیار مهم است و باعث می شود برند و نام تجاری شما در ذهن مخاطبان ماندگار شود. حالا نکاتی که باید در انتخاب این نام مورد توجه قرار گیرد را به اختصار با هم مرور می کنیم:

 • نوشتن و تلفظ نام دامنه باید راحت وآسان باشد.
 • نام دامنه بهتر است تا حد امکان کوتاه و مختصر باشد.
 • در نام دامنه از کلمات کلیدی مرتبط با زمینه فعالیتتان استفاده کنید.
 • بسته به نواع خدمات وب‌سایتتان، می‌توانید هدفگیری جغرافیایی داشته باشید.
 • در نام دامنه خود بهتر است از اعداد و خط فاصله استفاده نکنید.
 • یک نام زیبا برای دامنه‌تان انتخاب کنید تا کاربران به راحتی آن را به خاطر بسپرند.
 • تحقیق کنید که نام انتخابی شما در انحصار شخص یا شرکت دیگری نباشد؛ بررسی کنید که تشابه اسمی وجود نداشته باشد.
 • از پسوند مناسب استفاده کنید.
 • اشکال نوشتاری مختلف نام دامنه‌تان را در صورت امکان خریداری کنید.
 • حواستان به زمان تمدید اشتراک نام دامنه‌تان باشد.