تا زمانی که کاربران‌ ندانند که شما چه چیزی به آنها ارائه می‌کنید، انگار که اصلا شما چیزی ندارید! این دیگر به اصل مهم و طلایی دنیای کسب و کار تبدیل شده است! حالا چگونه مطمئن شویم که مشتریان ما همه آن چیزی که داریم را دیده‌اند؟ جواب این سوال خیلی ساده است: ساخت وب سایت!

متاسفانه، امروزه همه فکر می‌کنند ساخت و مدیریت یک وبسایت کار بسیار زمان‌بر، هزینه‌بر و پیچیده‌ای است، اما ما در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که نه تنها در مدتی کوتاه و با هزینه‌ای کم می‌توانید این کار را انجام دهید، بلکه از این کار لذت نیز خواهید برد!

در قدم اول، باید از پیش‌نیازهای ایجاد وبسایت اطلاع داشته و بدانید که اصلا کار را از کجا باید شروع کنید. بعد از آن، باید با یک سری از نرم‌افزارهای طراحی وبسایت که بیشتر استفاده می‌شوند، آشنا شوید. در این مقاله تمام این بخش‌ها را با اطلاعات تکمیلی برای‌تان آماده کرده‌ایم.

پیش‌نیازهای ساخت یک وبسایت

تا به حال به ساختار یک مغازه دقت کرده‌اید؟ به اینکه چگونه باید سازماندهی شود تا بیشترین کارایی را داشته باشد؟ خب ساخت وبسایت هم دقیقا همینطور است!

در ساختن یک مغازه شما به چهار مورد اصلی نیاز دارید: نام مغازه، مکان، دکور، و مدیریت. در ایجاد وبسایت هم دقیقا به همین چهار مورد نیاز دارد: دامنه (نام)، هاست (مکان)، قالب (دکور)، و سیستم مدیریتی (مدیریت).

برای اینکه دقیقا متوجه منظورم بشوید، حتما پیشنهاد می‌کنم مقاله ما در مورد "برای ساخت سایت به چه چیزهایی نیاز است؟" را بخوانید.

دامنه: با چه نامی می‌خواهید شناخته شوید؟

هر صفحه اینترنتی، برای اینکه از بقیه صفحات جدا شود دارای یک شماره است (دقیقا مثل شماره ملی که برای هر شخص مجزا است) و اگر شما بخواهید وارد آن صفحه بشوید، باید شماره‌اش را وارد کنید. اما از آنجایی که حفظ کردن شماره‌های طولانی کار بسیار سختی است، اینترنت به جای آن از کلمات استفاده می‌کند.

تصور کنید که اینترنت همان تلفن همراه شماست. شما با کدام روش راحت‌ترید: اینکه برای هر بار زنگ زدن، شماره هر شخص را از اول تا آخر وارد کرده و زنگ بزنید یا اینکه آن‌ها را با اسم مشخصی ذخیره کنید؟ قطعا روش دوم راحت‌تر است! دامنه هم دقیقا مشخصات یک صفحه اینترنتی است که به جای شماره، با اسم خاصی ذخیره شده است. برای مثال، دامنه سایت کاج بصورت www.kaajwebdesign.com است و شما با دیدن آن سریع تشخیصش می‌دهید اما اگر بگویم 94.130.235.180 چه؟ این شماره همان سایت کاج وب دیزاین است!

برای اینکه کارتان راحت بشود، چند مقاله جامع و مفید دیگر هم در زمینه دامنه برای شما تهیه کرده‌ایم:

دامنه چگونه ثبت می‌شود؟

پسوندهای مختلف دامنه‌ها را بشناسید.

چگونه یک دامنه مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟

هاست: به چقدر فضا نیاز دارید؟

همانطور که برای قرار دادن اطلاعات روی گوشی نیاز به رم دارید، برای قرار دادن اطلاعات روی اینترنت هم نیاز به فضا دارید که به این فضا، هاست گفته می‌شود. اما فضایی که اینترنت به شما پیشنهاد می‌دهد، امکانات دیگری هم دارد که از جمله آن‌ها سرعت، امنیت و پشتیبانی است. به علاوه، شما برای اینکه بتوانید چنین فضایی را در اینترنت در اختیار داشته باشید باید هزینه‌ای بصورت ماهیانه یا سالیانه پرداخت کنید.

 

قالب: چه شکلی می‌خواهید باشید؟

فرض کنید شما وبسایت‌تان را ساخته‌اید و یک کاربر وارد آن شده و در محیط خاصی قرار می‌گیرد. این محیط همان قالب یا پوسته وبسایت شما است. متاسفانه قالب یکی از مواردی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما به نظر ما یکی از موثرترین عوامل در موفقیت وبسایت شما، قالب است. می‌پرسید چرا؟

چون اولا، قالب خوب مثل یک نقشه دقیق عمل می‌کند و کاربر را راهنمایی می‌کند.

و دوما، قالب خوب از لحاظ بصری بسیار زیبا است و می‌تواند در جذب مشتری نقش بسیار مهمی ایفا کند.

گذشته از همه این‌ها، شما در انتخا قالب دو گزینه پیش روی خودتان دارید:

قالب‌های آماده

 گزینه اول شما این است که می‌توانید از بین قالب‌هایی که از قبل طراحی شده و آماده هستند، انتخاب کنید.چنین قالب‌هایی معمولا به هزینه کمی نیاز دارند. به علاوه، این نوع قالب‌ها با اینکه از پیش آماده شده هستند اما امکان ویرایش هم به شما می‌دهند ولی مشکل اینجاست که قابلیت ویرایش این نوع قالب‌ها چندان هم زیاد نیست و ممکن است کمی برای‌تان مشکل‌ساز باشد.

قالب‌های سفارشی

همانطور که از اسمش پیداست، این قالب‌ها توسط خود شما سفارش داده می‌شوند و دقیقا طبق سلیقه شما ساخته می‌شوند. بهتر است همینجا اشاره کنم که قالب‌های سایت‌ها با توجه به کارکردشان طراحی می‌شوند. یعنی اینکه ممکن است شخصی برای یک موسسه آموزشی و شخص دیگری برای کاربرد پزشکی، نیاز به قالب داشته باشد. پس طراحی و ساخت این دو قالب با یکدیگر فرق خواهد داشت.

همچنین قالب‌های سفارشی به هزینه بیشتری نیاز دارند.

اگر می‌خواهید کامل متوجه منظورم شده و حتی چند نمومنه کار هم ببینید، می‌توانید سری به قالب‌های آماده کاج بیندازید.

سیستم مدیریتی

هر وبسایت نیاز به یک سیستم مدیریتی دارد. چرا؟ چون شما برای بارگذاری، ویرایش و به‌روزرسانی محتوای وبسایت خودتان نیاز به مدیریت دارید. اما مانند بسیاری از حیطه‌های مدیریتی، مدیریت سیستم هم سختی‌های خودش را دارد. اما خوشبختانه در سال‌های اخیر، به لطف نرم‌افزارهای ارائه شده در بازار، این کار هم تا حد زیادی ساده و آسان شده است. اگر خیلی کلی بخواهم بگویم، سیستم‌های مدیریتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

 این نوع از سیستم‌ها گزینه‌های متنوعی را به شما می‌دهند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، وبسایت‌تان را مدیریت کنید. نرم‌افزارهایی مانند وردپرس (Wordpress) و جوملا (Joomla)، که دو تا از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای مدیرت وبسایت هستند، گزینه‌های زیادی به شما می‌دهند.

سیستم‌های مدیریت محتوا هرکدام چقدر استفاده شده‌اند؟

لازم است بگویم که اگر بخواهید از این نرم‌افزارها (یا نرم‌افزارهای مشابه) استفاده کنید، باید دامنه، هاست و قالب را بصورت جداگانه خریداری کرده و بابت هر کام هزینه جدایی پرداخت کنید. کمی سخت است، نه؟ نگران نباشید. مورد بعدی، چاره کار شماست!

سایت‌ساز/فروشگاه‌ساز

بهینه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه مدیریت وبسایت، استفاده از سایت‌ساز/فروشگاه‌ساز است. اگر از این روش استفاده کنید، دامنه‌تان را خودتان انتخاب می‌کنید ولی نیازی به خرید هاست نخواهید داشت. همچنین سایت‌سازها قالب‌های آماده متنوعی را ارائه می‌دهند تا دست شما در انتخاب باز باشد!

البته این‌ها تنها مزایای سایت‌سازها نیستند! اگر از سایت‌ساز استفاده کنید، می‌توانید برای وبسایت خودتان پشتیبانی دائمی داشته باشید. به علاوه، سایت‌سازها برای مدیریت و ویرایش مطالب شما، امکانات بهینه‌تر و متنوع‌تری ارائه می‌دهند.

نکته جالب این اینجاست که شما تمامی این امکانات را فقط و فقط با خرید یک بسته می‌توانید داشته باشید و درضمن هیچ نیازی به هزینه‌های اضافی هم نخواهید داشت! اگر می‌خواهید اطلاعات دقیق‌تری از امکانات کاج داشته باشید، می‌توانید نگاهی به بسته‌ها و قیمت‌های طراحی سایت بیندازید.

نکته:

با اینکه تمامی ساختار سامانه سایت ساز کاج از صفر تا صد بصورت کاملا بومی طراحی شده و به زبان فارسی امکانات مختلفی را در اختیار مدیر سایت قرار می دهد و همچنین ساده و روان بودن نحوه مدیریت سایت های تحت کاج، اگر بنا بر هر دلیل خاص و شرایط ویژه ای مایل به مدیریت و اجرای سایت خودتان نیستید و دوست دارید تا ما این کار را برایتان انجام دهیم، با هماهنگی قبلی می توانید پروژه ساخت و راه اندازی سایت تان را به ما سپرده و در قبال پرداخت هزینه کمی، مدیریت و پشتیبانی وبسایت را نیز به همکاران ما واگذار نمایید.

تبریک! شما با خواندن این مقاله، کلی اطلاعات جدید و مفید در مورد ایجاد وبسایت جمع کردید و حالا می‌توانید با اطمینان خاطر، کارتان را شروع کنید. اگر در هر بخشی از این مقاله، سوالی برای‌تان پیش آمده است، به راحتی می‌توانید سوال‌تان را در بخش نظرات مطرح کنید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما باشیم.