تفاوت وب سایت با وبلاگ در چیست؟

 

شاید بعضی از شما کاربران صفحات اینترنتی، روزانه زمان مشخصی را در لابلای این صفحات بگذرانید و به تفاوت های وب سایت و وبلاگ کاملا اشراف داشته باشید، اما حتما برخی افراد هم هستند که با این تفاوت ها آشنایی ندارند! چون وب سایت و وبلاگ در نگاه اول، بسیار به همدیگر شبیه اند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله کوتاه و مختصر و مفیدی در این رابطه تهیه کنیم که هم ساده و کاربردی باشد و هم به خوبی همه زوایای این سوال را پوشش دهد.

ما در این مقاله، وب سایت (Website) و وبلاگ (Weblog) را کاملا توضیح می دهیم و درباره کاربردها، تفاوت‌ها و هزینه هر یک بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

وبلاگ چیست؟

وبلاگ درواقع یک صفحه اینترنتی برای نوشتن یادداشت‌ها و مقالات است. وبلاگ را می‌توان به چشم یک مجله یا روزنامه اینترنتی هم دید چراکه وبلاگ مجموعه‌ای از مقالات را در خود جای می‌دهد و البته این را هم باید بدانید که وبلاگ ها معمولاً دارای دسته بندی های مختلفی نیز هستند و مقالات آنها در یک یا چند دسته بندی قرار می‌گیرند.

به صورت معمول وبلاگ از زبانی ساده، خودمانی، غیر رسمی و غیر سازمانی استفاده می کند. این را هم بدانیم که نوشتن در یک وبلاگ کار خیلی سختی نیست، اما باید پیرامون موضوعی که میخواهید درباره آن بنویسید دانش کافی داشته باشید.

چگونه می‌توانم یک وبلاگ بسازم؟

اگر دوست دارید نوشته‌های خود را در اینترنت قرار دهید تا کاربران و مخاطبان شما بخوانند، پس حتماً داشتن یک وبلاگ برایتان ایدۀ جذابی است. اما چطور باید یک وبلاگ راه اندازی کنید؟ برای این منظور دو راه وجود دارد:

 1. استفاده از وبلاگ‌سازهای رایگان: در حال حاضر، سرویس های وبلاگی بسیاری به زبان فارسی فعال هستند. از جمله معروف ترین آنها می توان به بلاگفا (blogfa)، پرشین بلاگ (persianblog)، میهن بلاگ (mihanblog) و ... اشاره کرد. این سرویس ها یک وبلاگ رایگان بر روی دامنه خودشان در اختیار شما می‌گذارند که از طریق آن می‌توانید مطالب مختلف خود را منتشر نمایید. درواقع نام انتخابی شما زیرمجموعه نام بلاگفا ساخته شده و وبلاگ شما نامی مشابه نام زیر خواهد داشت:

 1. طراحی یک وبلاگ اختصاصی: راه‌حل دوم که برای افراد سخت‌گیرتر مناسب است، ایجاد یک وبلاگ بر روی دامنه اختصاصی است. هر چند برای اینکار شما باید کمی هزینه کنید، اما در عوض (اگر بخواهم خودمانی بگویم) کلاس کاری شما بیشتر خواهد بود. برای ایجاد یک وبلاگ اختصاصی شما می‌توانید از سایت ساز کاج وب دیزاین یا سیستم های مشابه استفاده نمایید. ما حتی یک تخفیف خوب و شرایط و پیشنهاد خاص نیز برای افرادی مثل شما که به نوشتن علاقه‌مند هستند در نظر گرفته‌ایم.

وب سایت چیست ؟

وب سایت از از بخش های مختلف مثل فایل و عکس و ویدئو و متن و ... تشکیل شده است  که بر روی یک فضای میزبانی مانند هاست (Host) و یا یک سرور (Server) میزبانی و ذخیره میشود.

این فایل ها توسط نام دامنه اختصاصی (Domain) که برای یک وب سایت ثبت میگردد فراخوانی میشود.

بنابراین برای داشتن یک وب سایت شما احتیاج به یک فضا جهت میزبانی برای فایل ها، تکست یا متن ها و ...  همچنین نیاز به یک دامنه و یا یک اسم برای فراخوانی وب سایت خود خواهید داشت.

 

هدف از طراحی سایت چیست؟

 • به جهت ارائه خدمات 
 • برای معرفی شرکت
 • برای معرفی محصولات
 • جهت فروش محصولات (وب سایت فروشگاهی)
 • پرتال های سازمانی و دولتی

ویژگی های وب سایت نسبت به وبلاگ

 • پیچیدگی و نیاز به دانش کدنویسی طراحی سایت نسبت به وبلاگ
 • هزینه بیشتر نسبت به وبلاگ
 • تنوع استفاده از ابزارهای به روز و بیشتر نسبت به وبلاگ

پس از تعریف های کوتاه درباره وبلاگ و وب سایت خلاصه ای از تفاوت های مهم هر یک را میتوانید در زیر مشاهده نمایید.

 1. بیشتر وب سایت برای شرکت ها، ارگان ها، سازمان ها طراحی میگردد اما وبلاگ بیشتر یک مجله آنلاین اینترنتی و شخصی میباشد.
 2. طراحی سایت نیاز به دانش برنامه نویسی و هزینه راه اندازی بیشتری نسبت به وبلاگ دارد.
 3. اغلب وبلاگ ها رایگان و بر روی ساب دامنه اجرا میگردد
 4. به روز رسانی وبلاگ نسبت به سایت ساده تر خواهد بود.
 5. وب سایت ها بیشتر جهت ارائه خدمات، معرفی محصول و بازاریابی و تبلیغات طراحی میگردد.
 6. در وبلاگ میتوان محیطی جهت ارائه تبادل نظر را ساده تر پیاده سازی کرد.
 7. در وبلاگ به ترتیب اضافه شدن نوشته ها نمایش داده میشود ولی در وبلاگ ترتیب و اولویت با تنظیم شما انجام خواهد شد.

نتیجه گیری

وب سایت و وبلاگ هر دو صفحه ای را نشان میدهند که شامل تصویر، متن، ویدئو و فایل میباشد.

کاربر و استفاده هر کدام متفاوت است.

اگر به محیطی برای نوشتن مقالات خود نیاز دارید پیشنهاد ما انتخاب وبلاگ میباشد که هم هزینه کمتری خواهد داشت و هم کاربر آن برای شما بیشتر خواهد داشت.

اگر به صفحه ای برای ارائه خدمات، فروش محصولات، بیوگرافی شرکت یا خود و معرفی شرکت یا گروه و ... احتیاج دارید پیشنهاد ما استفاده از وب سایت میباشد.

یک نکته خیلی مهم و جذاب اینست که شما میتوانید همزمان در وبسایت از هر 2 امکان نیز استفاده کنید.

اگر احتیاج به وب سایت دارید پیشنهاد ما استفاده ترکیبی از این دو میباشد زیرا وبلاگ کمک خواهد کرد که شما وب سایتی به روز و آپدیت داشته باشید.

ما در سایت ساز کاج این امکان را فراهم کردیم که شما هزینه کمتری برای راه اندازی هم وبلاگ و هم وبسایت در یک سامانه داشته باشید و جهت هم افزایی و بازخورد بهتر، از هر دو آنها کنار یکدیگر استفاده نمایید.