قبل از آنکه ساختن وب‌سایت خود را شروع کنید، لازم است با ویژگی‌های مهم یک وب‌سایت خوب آشنا باشید. مواردی که رعایت آنها باعث موفقیت هر چه بیشتر یک وب‌سایت می‌شوند. یکی از این موارد، واکنش گرایی یا به اصطلاح  Responsive بودن وب‌سایت است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد مفهوم واکنش گرایی در طراحی سایت و اهمیت آن صحبت کنیم. در نهایت نیز راهکارهای عملی برای بررسی ریسپانسیو بودن یک وب‌سایت در اختیار شما قرار دهیم.

وب سایت ریسپانسیو (Responsive) چیست؟

فهمیدن اینکه واکنش گرایی یک وب سایت دقیقاً چیست بسیار ساده است. به احتمال زیاد می‌دانید که انسان‌ها برای بقا لازم دارند خود را با محیط و شرایط زندگی تطبیق دهند. در مورد وب سایت ها نیز همین موضوع صادق است. اما منظور ما چیست؟

زمانی که گوشی های هوشمند و تبلت ها به جهان معرفی شدند، یک راه جدید و جذاب برای گشت و گذار در اینترنت را معرفی کردند. اما مساله اینجا بود که سایت ها برای دیده شدن در صفحات مانیتور طراحی شده بودند و بنابراین در گوشی ها موبایل که صفحه کوچکی داشتند، کار با آنها چندان ساده نبود.

اینجا بود که قابلیت واکنش گرایی در طراحی سایت اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد. اینکه یک وب سایت خودش را با صفحه های گوناگون تطبیق بدهد تا هر کاربری با هر دستگاهی آن را باز کرد، به راحتی بتواند از آن استفاده کند و تجربه بهتری داشته باشد.

عکس زیر مقایسه یک سایت ریسپانسیو و معمولی را نشان می‌دهد: 

بگذارید ساده‌تر به شما قضیه واکنش‌گرایی را توضیح دهیم. مثلا فرض کنید یک وب‌سایت در مانیتورهای معمولی سه ستونِ محتوا داشته باشد. اگر این وب‌سایت واکنش گرا باشد، در تبلت که آن را باز کنید، تمام محتواها در دو ستون به شما ارائه می‌شود و زمانی که آن را با گوشی باز کنید، همه چیز در یک ستون قرار می‌گیرد. به علاوه، حتی ممکن است برخی اطلاعات بی‌اهمیّت در نسخه گوشی حذف شوند یا حتی اطلاعاتی مخصوص گوشی اضافه شود.

اهمیت یک سایت ریسپانسیو چیست؟

حالا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که اصلا چه نیازی است که سایت خود را واکنش‌گرا کنیم؟ یک نگاهی به اطراف خود بیاندازید، آدم‌ها معمولاً از چه دستگاهی برای وصل شدن به اینترنت استفاده می‌کنند؟ کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت یا موبایل؟ اگر جواب شما موبایل است، پس درست فکر می‌کنید.

در سال 2015 بود که گوگل اعلام کرد جستجوهای انجام شده با موبایل بیش از 51% کل جستجوهای گوگل را شامل می‌شوند. طبیعی است که این موضوع در اکثر سایت‌های دیگر نیز صادق باشد. خود ما هم به ندرت سایتی را دیدیم که ورودی موبایل آن کمتر از کامپیوتر باشد.

پس اگر می‌خواهید کاربران‌‌تان تجربه‌ی خوبی از بازدید سایت شما داشته باشند سایت خود را برای موبایل بهینه کنید و این کار را از همین امروز شروع کنید.

نمودار زیر روند صعودی محبوبیت استفاده از موبایل در مصارف اینترنتی را به آسانی به شما ثابت می‌کند.

اما آیا فکر می‌کنید که واکنش‌گرایی سایت تنها درد کاربر را دوا می‌کند؟ خیر. باید این مسئله مهم را بدانید که اگر می‌خواهید گوگل ترافیک بیشتری را به سایت شما بدهد (و تعداد بازدیدکنندگان سایت شما زیاد شود) باید سایت خود را ریسپانسیو کنید. به عبارت دیگر، گوگل هوای کاربرانی که برای جستجوی اینترنتی از موبایل استفاده می‌کنند را دارد. می‌پرسید چگونه؟ مثلا کاربری که در موبایل عبارت «سایت‌ساز کاج» را سرچ کند،  خیلی دوست دارد نسخه بهینه شده موبایل یک سایت برایش نمایش داده شود. گوگل هم به‌خوبی بر این علاقه واقف است و به سایت‌هایی که ریسپانسیو هستند رتبه بهتری می‌دهد..

 

آیا ریسپانسیو کردن یک سایت برای تمام سایز‌ها شدنی است؟

اگر می‌خواهید به سوال بالا پاسخ دهید، ابتدا باید بدانید کاربران بیشتر از کدام وسیله برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند تا متوجه شوید که آیا اصلا نیازی است که سایت را برای تمامی سایز‌ها بهینه کنید.

آمار زیر به شما نشان می‌دهد که تعداد جستجو‌های انجام شده با تفکیک نمایشگر چقدر است:

 موبایل: 51 درصد 

 دسکتاپ و لپ‌تاپ: 45 درصد 

 تبلت: 3.5 درصد 

 تلویزیون‌های هوشمند و غیره: 0.5 درصد 

همانطور که می‌بینید، برای وب‌گردی میزان استفاده از موبایل و لپ‌تاپ بیش از سایر دستگاه‌ها می‌باشد. پس چه دلیلی دارد که در وهلۀ اول وقت گرانبهای خود را بر روی طراحی سایت در تبلت و تلویزیون‌های هوشمند قرار دهیم؟ توصیه می‌کنیم که تمام توجه خود را بر روی موبایل و دسکتاپ بگذارید. اگر بین این دو می‌خواهید یکی را انتخاب کنید، مطمئنا موبایل بهترین انتخاب شما است. اگر می‌خواهید یک سایز رایج را برای توسعه سایت خود هدف قرار بدهید، توصیۀ ما اسکرین سایز 1366*768 است. پس می‌توان نتیجه گرفت که طراحی سایتی که با تمامی سایز‌های مختلف موجود در بازار سازگار باشد ممکن نیست.

چطور از واکنش ‌گرا بودن سایت خود مطمئن شوید؟

باید این موضوع را بدانید که یک کاربر معمولی اینترنت دانش کافی ندارد تا سایتی را واکنش‌گرا کند. این کار را باید به یک طراح سایت یا یک سایت‌ساز حرفه‌ای مانند کاج واگذار کنید.  ولی پس از طراحی سایت، این شما هستید که باید از ریسپانسیو بودن سایت خود اطمینان کامل پیدا کنید. ما به شما چند راه کاربردی معرفی می‌کنیم تا به وسیلۀ آن‌ها بتوانید واکنش‌گرایی سایت خود را چک کنید.

 2 راه ساده برای چک کردن ریسپانسیو بودن سایت

  1. وب‌سایت Am I Responsive: خیلی ساده می‌توانید از ریسپانسیو بودن سایت خود مطمئن شوید. تنها کافی‌است به سایت Am I Responsive مراجعه کنید و آدرس سایت خود را وارد کنید. خیلی سریع این سایت چهار نسخه دسکتاپ کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت و موبایل از سایت شما در اختیارتان می‌گذارد.
  2. تغییر اندازۀ صفحه مرورگر: اگر می خواهید دقیق‌تر نسخه‌های مختلف را بررسی کنید، می‌توانید مرورگر خود را از حالت Maximize خارج کنید و با فلش ماوس خود صفحه موردنظر را به دلخواه کوچک یا بزرگ کنید. با این کار سایت خود را در سایز‌های مختلف تست می‌کنید.

راه تخصصی و دقیق برای چک کردن ریسپانسیو بودن وب سایت

ما یک راه دیگر هم به شما پیشنهاد می‌کنیم و آن استفاده از صفحه مرورگرتان است. ابتدا بر روی سایت راست کلیک کرده و گزینه‌ی Inspect یا Inspect Element را بزنید. بعد// از اینکه به حالت Inspect رفتید، با استفاده از کلید‌‍های ترکیبی Ctrl+Shift+M صفحه را به حالت ریسپانسیو تبدیل کنید. می خواهید ببینید سایت در آیفون 8 چه شکلی است؟ کاری ندارد. از منوی بالای صفحه از حالت Responsive روی گزینه‌های دیگر بروید. با همین راه می‌توانید سایت را در گوشی‌های رایج بازار هم مشاهده کنید. حتی می‌توانید سایز دلخواه خود را وارد کنید. استفاده از قابلیت‌های مرورگر برای تست واکنش‌گرایی کامل‌ترین انتخاب است.

 

سایت ساز کاج راه‌حل تمام مشکلات طراحی سایت شماست

اگر در ابتدای کار طراحی سایت هستید و عملی کردن تمامی مطالب گفته شده برای شما به نظر سخت می‌آید، سایت‌ساز کاج یک راه‌حل ساده و اقتصادی برای شما است. ریسپانسیو بودن سایت فقط یکی از چند ویژگی یک سایت خوب است. عواملی مانند انتخاب یک دامنه و خرید هاست خوب هم باید مدنظر قرار دهید. دنبال یک قالب خوب برای سایت هم می‌گردید؟ اصلا نیازی به جستجو نیست؛ زیرا قالب‌های آماده کاج با تنوع بالا مو لای درزش نمی‌رود. باور ندارید؟ می‌توانید با 7 روز استفاده رایگان از تمامی امکانات این سایت‌ساز فرازمینی به حرف ما برسید و تمام نگرانی‌هایی که دربارۀ ساخت یک سایت حرفه‌ای دارید را برای همیشه به فراموشی بسپارید.

سخن پایانی دربارۀ واکنش‌گرایی سایت

در این مقاله به شما گفتیم که سایت ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد، در آخر هم تمامی راه‌های ممکن برای تست ریسپانسیو بودن سایت را  به شما معرفی کردیم. حواستان باشد که تا حد ممکن تمرکز خود را بر روی توسعه و بهینه‌سازی نسخه دسکتاپ و به‌خصوص موبایل بگذارید. چرا؟ زیرا  با این کار رضایت کاربران خود را جلب کرده‌اید و همچنین بهترین تجربۀ کاربری را برای آن‌ها فراهم کرده‌اید.