لابراتوار av-comparatives، موسسه مستقلی در کشور اتریش بوده که در راستای بررسی و تست تخصصی نرم‌افزارهای امنیتی شکل گرفته است. این موسسه اولین لابراتواری است که توانسته تاییدیه گروه متخصصان امنیت فناوری اطلاعات اروپا یا همان EICAR را دریافت نماید.

این موسسه تست‌های مختلفی بر روی آنتی ویروس‌های مختلف انجام داده و نتایج تمامی بررسی‌ها را در قالب گزارش‌هایی جامع در پایگاه اینترنتی www.av-comparatives.org منتشر می‌کند. از جمله تست‌های تخصصی انجام شده می‌توان به قدرت تشخیص ویروس، تاثیر بر روی سرعت سیستم، قدرت پاکسازی ویروس‌ها، میزان خطای آنتی ویروس در تشخیص فایل‌های سالم به عنوان ویروس و... اشاره کرد.

علاوه بر تست‌های عنوان شده، این موسسه به صورت سالانه گزارشی جامع از عملکرد کلی آنتی ویروس‌ها در طی یک سال منتشر کرده و آنتی ویروس‌های برتر را انتخاب می‌کند. در گزارش سالانه سال ۲۰۱۶ که به تازگی منتشر شده است، ۱۹ آنتی ویروس مطرح جهان مورد بررسی دقیق قرار گرفته‌اند. تمامی این برنامه‌ها از لحاظ شناسایی هزاران برنامه مخرب جدید، توانایی محافظت در مقابل تهدیدات اینترنتی، محافظت از سیستم بدون کاهش سرعت و پاکسازی ویروس‌های فعال بر روی سیستم مورد بررسی تخصصی قرار گرفته‌اند.

انتخاب آنتی ویروس‌های برتر بر اساس مجموعه امتیازاتیست که هر آنتی ویروس در تست‌های اصلی به دست آورده است. در پایان تمامی امتیازهای به دست آمده جمع شده و محصولاتی که دارای بیشترین امتیاز باشند در سه دسته Product of the Year یا محصول سال، Outstanding Products یا محصولات برجسته و Top-Rated یا محصولات تراز اول دسته‌بندی می‌شوند.

با اینکه در هر سال تنها یک محصول به عنوان آنتی ویروس سال انتخاب می‌شود، اما می‌بایست در نظر داشته باشید تمامی آنتی ویروس‌های قرار گرفته در این سه دسته، بالاترین امتیازها را کسب کرده و محصولی که تابحال موفق به کسب این مقام نشده به عنوان آنتی ویروس سال معرفی می‌شود.

طبق روال سال‌های گذشته، آنتی ویروس قدرتمند Kaspersky به عنوان محصول برجسته و آنتی ویروس سریع و هوشمند ESET به عنوان محصول تراز اول در گزارش سالیانه موسسه av-comparatives در سال ۲۰۱۶ معرفی شدند.

بر اساس جزئیات گزارش ارائه شده مهم ترین نقاط قوت آنتی ویروس ESET، پایین ترین میزان درصد خطا در تشخیص فایل‌های مخرب و کم ترین میزان تاثیر بر سرعت سیستم بوده و مهم ترین نقاط قوت آنتی ویروس Kaspersky، بالاترین میزان تشخیص فایل‌های مخرب و قدرتمندترین محصول برای پاکسازی سیستم‌های آلوده به ویروس می‌باشد.